„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie, włącza się w majowe obchody Tygodnia Bibliotek, które mają na celu promowanie czytelnictwa. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Głównym założeniem jest pokazanie biblioteki jako miejsca szczególnego, do którego wystarczy wejść, sięgnąć po tę lub inną książkę, aby przenieść się do XIX-wiecznej Anglii, starożytnego Rzymu, Tasmanii, na Antarktydę czy podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim. To właśnie w niej zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu znajdziesz odpowiedzi na pytania o literaturę czy fizykę kwantową, o historię świata i zmiany klimatyczne.
Wspólnie z nami wyruszcie w wyjątkową podróż po magicznych zakątkach świata.

– BIBLIOTECZNY ROZKŁAD JAZDY –

– 9 – 31 maja „Amnestia biblioteczna” – dawno, dawno temu wypożyczyłeś książki z naszej Biblioteki. Czas mija, kara rośnie a książki nadal leżą na półce w twoim domu. Dlatego też z myślą o tobie, Drogi Czytelniku, wprowadzamy majową amnestię biblioteczną, która uwolni Cię od kary za przetrzymywanie książek. Skorzystaj z możliwości „dostąpienia łaski” jaką Ci oferujemy. Przyjdź! Zwróć bez żadnych konsekwencji! Ciesz się czytaniem!

– 10 maja, godz. 11:00 – „Świat obok nas” – spotkanie podróżnicze dla młodzieży połączone z lekcją o tolerancji, stereotypach, różnorodności świata i rzetelnej informacji.
Jak dobrze znamy świat, który nas otacza? Jak trafnie selekcjonować informacje, którymi zewsząd zalewają nas przeróżne media? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udzieli prowadzący warsztaty.

Spotkanie dofinansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławnie.

– 10 maja, godz. 16:00 – „Iran na perskim dywanie”– spotkanie autorskie.
Iran to kolebka cywilizacji Bliskiego Wschodu. Podróż od starożytnej Persji do dzisiejszej Republiki Islamskiej. Zatoka Perska, pustynie, góry i orientalne targi. Świątynie ognia wyznawców zaratustryzmu. O tym jak wiele kontrowersji budzi Iran, nie tylko tych politycznych, jaka jest historia kraju i jak wygląda on od środka opowie nam globtroter, specjalizujący się w opisie świata.

Oba spotkania poprowadzi Piotr Kowalczyk – podróżnik, fotograf, publikujący dla „National Geographic”. Pracuje także jako pilot wycieczek i przewodnik. Miłośnik kultury Azji i podróży poza utartymi szlakami. Organizuje prelekcje w całej Polsce, specjalizuje się w opisie świata, prowadzi wyprawy do miejsc, które omawia. Absolwent geografii na Uniwersytecie Szczecińskim i geologii na Uniwersytecie w Oslo. Założyciel portalu Globtroterzy.net oraz pomysłodawca festiwalu Tydzień Ziemi w Szczecinie.

– 12 maja – „W świecie książki mówionej”– bez przewracania kartek i angażowania w czytanie zmysłu wzroku. Ktoś czyta za Was, a Wy tylko słuchacie.
Czytak 4 to nowa usługa wypożyczeń skierowana do osób niewidomych i słabowidzących, dostępna w naszej bibliotece już od 12 maja. Czytak jest alternatywą książki wydanej tradycyjnie. Dzięki urządzeniu Czytak osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły w swobodny sposób korzystać z literatury i cieszyć się czytaniem.

– 13 maja, godz. 12:30 – „ W mrocznym świecie kryminału” – spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tajemniczość, liczne zagadki oraz podróż po najmroczniejszych zakamarkach umysłu bohaterów to cechy charakterystyczne kryminału, jednego z najbardziej poczytnych gatunków literackich. W swobodny sposób, w sympatycznej atmosferze, przy kawie i ciastkach, z młodymi miłośnikami literatury, porozmawiamy o tym jakie ludzkie potrzeby zaspakaja czytanie kryminałów. Dlaczego tak bardzo cieszy nas czytanie o przestępcach, morderstwach i rozwiązywaniu zagadek? Lubisz czytać, masz swoje zdanie, ulubione tytuły czy autorów? Chcesz podzielić się z innymi swoimi odczuciami oraz przemyśleniami na temat przeczytanych książek? Koniecznie przyjdź na spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

– 16 maja, godz. 12:00 – Powiatowy Dzień Bibliotekarza – szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu sławieńskiego, które poprowadzi Monika Kwaśniak z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Spotkanie zamknięte.

ZAPRASZAMY!