Czarny gryf w kolorowym świecie. Rozmowy o poezji kaszubskiej.

Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb ten tajemniczo brzmiący tytuł stał się przyczynkiem do spotkania, jakie miało miejsce 7 listopada 2022 r. w MBP w Sławnie.

O pięknie poezji kaszubskiej, o symbolice Kaszub w literaturze polskiej opowiadała literaturoznawczyni, poetka, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich oraz animatorka życia kulturalnego w regionie – prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Opowieść prof. Kuik-Kalinowskiej zabrała nas w świat liryczny, pełen melancholii, pięknych obrazów i metafor zamkniętych w poezji kaszubskiej. Ponadto przedstawiona została historia literatury kaszubskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetek i poetek kaszubskich m.in. : Anny Łajming. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z I LO i uczniowie ZSA w Sławnie – członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece.

Była to rewelacyjna i wyjątkowa lekcja kultury i poezji kaszubskiej, a odbyła się w ramach projektu Czytanie Kaszub – Czëtanié Kaszëb, jakim jest cykl spotkań autorskich, które są okazją do bliskiego spotkania z kulturą Kaszub, przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie.

Profesor Adela Kuik-Kalinowska od wielu lat czynnie wspiera organizacje działające na rzecz rozwoju kultury Kaszub i tworzy poezje w języku kaszubskim.

Z wielką przyjemnością gościliśmy wszystkich uczestników dzisiejszego spotkania.

Na zdjęciu prof. dr hab. Adela Kuik – Kalinowska czytająca fragment powieści.