Lucy i morze

Okładka książki.

Elizabeth Strout
Lucy i morze

Rok wydania: 2024
Wydawnictwo: Wielka Litera
Seria: Lucy Barton (tom 4)
Liczba stron: 288
Źródło opisu: https://www.empik.com/

„Lucy i morze” to czwarta książka Elizabeth Strout, w której pojawia się pisarka – Lucy Barton po wcześniejszych powieściach: „Mam na imię Lucy”, „To, co możliwe” i „William”. Autorka kolejny raz buduje świat pełen ludzkich historii i związanych z nimi: niepewności, radości, wątpliwości i znaków zapytania. Wpłata w nie aktualne wydarzenia społeczno – polityczne, pokazując swą wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

„Akcja książki zaczyna się w marcu 2020 roku. Lucy rezygnuje z trasy promocyjnej swojej kolejnej książki w Europie i wiedzie spokojne życie w Nowym Jorku. Jej były mąż William, z którym utrzymuje przyjacielskie stosunki, wyczuwa zbliżające się zagrożenie pandemią koronawirusa i namawia ją, by zabrała ze sobą tylko niezbędne rzeczy i wyjechała z nim do Maine, gdzie wynajął dom nad oceanem.

Powieść jest przede wszystkim literacką kroniką pandemii doskonale oddającą w typowy dla autorki, subtelny sposób niepewność, poczucie zagrożenia i izolację w czasie lockdownu.

Pojawiają się też wątki związane z córkami Lucy i Williama – Becky i Chrissy. Obie przeżywają życiowe kryzysy, które bardzo angażują  ich rodziców. Najważniejsze jednak są w powieści relacje pomiędzy Lucy i Wiliamem, oboje już niemłodymi, których okoliczności zmusiły po dwudziestu latach od rozwodu do wspólnego zamieszkania w warunkach lockdownu. Pojawiają się także postaci z jej innych książek – Bob Burgess, Katherine Tyler i Olive Kitteridge.

Niezwykła, wysmakowana lektura dla dojrzałego czytelnika. Strout jest w najwyższej formie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Facebook